Slavošovský tunel: Nikdy neslúžil svojmu účelu, napriek tomu spája ľudí

Na počiatku bol tunel. Nikdy cez neho neprešiel vlak, avšak ležal medzi dvoma dolinami, ktoré
nespájala cesta. A tak začal spájať ľudí.

Slavošovský tunel je súčasťou projektu “Gemerské spojky”, ktorý nebol nikdy zrealizovaný. Po Viedenskej arbitráži v roku 1938 určili ministri zahraničných vecí novú česko-slovenskú hranicu. Slovensko tak prišlo o časť územia, ktoré pripadlo Maďarsku. Slovenská vláda potrebovala urýchlene vybudovať nové železničné trate s cieľom spájať izolované úseky odvtedy prístupné len z maďarského územia. Jednou z postihnutých oblastí bol aj Gemer. Výstavbou novej trate Slavošovce – Revúca – Tisovec mala byť dotvorená ucelená sieť železníc. Vtedy sa začala písať história tunela pod Homôlkou.

Slavošovský tunel
Vstup do Slavošovského tunela (Foto: Miroslava Vaníková)

Z minulosti

Výstavba trate prebiehala tradične – najprv sa stavali náročné úseky, tunely a mosty. Slavošovský tunel bol budovaný v rokoch 1941 – 1944. So svojimi 2 401 metrami je najdlhším tunelom na nedostavaných gemerských spojkách, má výšku 6,5 m a je široký 4 m. Jeho výstavba bola v tom čase dôležitá aj pre Slavošovské papierne, ktoré by si práve po koľajniciach dokázali ľahko zadovážiť potrebné suroviny.

Slavošovský tunel, Gemerské spojky
Slavošovský tunel (Foto: Miroslava Vaníková)

Nedokončený východný portál tunela bol v roku 1945 vyhodený do vzduchu partizánmi, pretože sa obávali príchodu nemeckých vojsk. Tunel nakoniec nebol nikdy dokončený, keďže po roku 1949 sa územie okupované Maďarskom vrátilo späť Slovensku, a teda stratil svoj význam.

Slavošovský tunel

Cez tunel na futbal

Za zmienku určite stojí, že tunel bol skratkou pre miestnych futbalistov na zápasy do Magnezitoviec alebo Jelšavy. Dnes ho domáci obyvatelia využívajú pomenej, avšak stal sa veľkým lákadlom pre turistov a cyklistov z celého Slovenska. Prístupný je z obce Slavošovce alebo z Magnezitoviec. Ak sa vyberiete zo Slavošoviec, zavedie vás k nemu modro značená cyklotrasa, ktorá má cca 2,5 kilometra. Trasa nie je náročná a je vhodná aj na rodinné výlety. Samotný prechod tunelom trvá približne 45 minút. Hneď pri vstupe vás privíta silný vietor a prievan. Nezabudnite si však doma baterky, pretože v tuneli panuje úplná tma.

Dobšinského rozprávkareň, Slavošovce
Dobšinského rozprávkareň (Foto: Miroslava Vaníková)

Dobšinského rozprávkareň

Slavošovce sa spájajú aj s menom známeho rodáka a najznámejšieho slovenského rozprávkara Pavla E. Dobšinského. V obci sa nachádza jeho rodný dom, kde si môžete prezrieť preklady slovenských povestí do rôznych jazykov a dozvedieť sa niečo viac o jeho živote a rodine.

rodný dom pavla dobšinského
Rodný dom Pavla Dobšinského (Foto: Miroslava Vaníková)

Hrdinovia starých príbehov, na ktorých vyrastal nejeden z nás, takisto ožívajú v Dobšinského rozprávkarni pri vstupe do tunela. V areáli vás privítajú nadrozmerní magickí strážcovia, drevený vlak smerujúci do tunela, hojdačky, posedenia a ďalšie diela, vytvorené zo samorastov. O opravu tunela a zveľadovanie jeho okolia sa od roku 2012 starajú členovia občianskeho združenia Tunel pod Homôlkou. Aj počas vášho výletu tam pravdepodobne stretnete niekoho z nich, kto vás rád prevedie a porozpráva o tomto netradičnom mieste.

Dobšinského rozprávkareň

Text, foto: Miroslava Vaníková

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

Website Built with WordPress.com.

Up ↑

%d blogerom sa páči toto: