Šikľavá skala: zamrznuté kráľovstvo a povesť o Kačacej džure

Objavte so mnou nádherné ľadopády na Šikľavej skale neďaleko malej dedinky na Spiši. Viete, prečo je s týmto miestom spájaná povesť o odvážnej kačke?

Zimná príroda so sebou prináša unikátne pohľady. Ak praje počasie, užiť si môžete nielen rozprávkovú krajinu poprášenú bielym snehom, ale aj ľadové výtvory zo stekajúcej vody. Za krásou zamrznutých ľadopádov nemusíte cestovať do Vysokých Tatier či Slovenského raja. Stačí sa vybrať na nenáročnú pešiu prechádzku na Spiši.

Šikľavá skala

Moc jedného vodného pramienka

Obyvateľom dediny Matejovce nad Hornádom stačí doslova „zájsť za dedinu”, aby mali mohutné ľadopády ako na dlani. Šikľavá skala, vzdialená len 2 km od obce, je totiž známa tým, že prameň vody, ktorý po nej steká do bývalého koryta Hornádu, v zime zamŕza (koryto Hornádu bolo pri výstavbe Košicko-bohumínskej železnice presunuté o pár desiatok metrov vedľa). Výška ľadopádu je približne 14 m, dĺžka okolo 25 až 30 m.

Túto krásu si môžete každoročne vychutnať zvyčajne v decembri a januári. Samozrejme, výsledok závisí od „tuhosti“ zimy. V každom prípade, na tomto mieste sa posledné roky zbieha čoraz viac turistov – a to aj v lete, keďže tadiaľ vedie Spišská cyklomagistrála. Šikľavá skala je populárna aj medzi ľadolezcami zo širokého okolia, čo je však aj dôvodom sporov, keďže podľa obyvateľov ničia ľadové útvary a cencúle.

O odvážnej kačke

Samotná skala meria až 40 m. Kačacia diera, ľudovo nazývaná aj Kačacia džura, je miesto, odkiaľ vyteká prameň tvoriaci vodopád. Traduje sa o nej, že matejovský ľud chcel zistiť hĺbku diery v skale, avšak nikto sa neodvážil vstúpiť dovnútra. Tak do nej vpustili kačku. V priebehu mesiaca vraj vyšla na druhej strane – pri obci Poráč v Šarkaňovej diere. Tento prechod je však nesprístupnený a jaskyňa je vo vnútri zavalená.

Šikľavá skala

Trasa k Šikľavej skale

K Šikľavej skale sa môžete dostať z dvoch smerov – zo spomínaných Matejoviec nad Hornádom alebo z Chraste nad Hornádom. Ako už napovedajú názvy obcí, cesta vedie popri rieke Hornád. Obe trasy trvajú zhruba pol hodiny bežným tempom. Terén je nenáročný a vhodný aj pre rodiny s deťmi i seniorov. Dávajte si však pozor a nezabúdajte na pevnú obuv. Na vrstve ľadu sa zvykne šmýkať a ľahko môžete prísť k úrazu. Ak budete cestovať vlakom, po vystúpení na zastávke v Matejovciach nad Hornádom, sa vyberte okolo kostola vľavo. Rovno po ulici sa dostanete až na koniec dediny. Odtiaľ pokračujte po poli okolo Útulku Šťastný psík a lesnej cestičke stále rovno, až dôjdete do cieľa.

Foto: Jakub Ivančo

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

Website Built with WordPress.com.

Up ↑

%d blogerom sa páči toto: