Unikátna Stratenská jaskyňa s najväčším podzemným priestorom na Slovensku

Slovenský raj je rajom nielen na povrchu, ale aj pod ním. Hoci sa to na prvý pohľad nezdá, v jeho kráľovstve sa ukrýva vyše 600 doteraz identifikovaných jaskýň. Verejnosti prístupná je však iba Dobšinská ľadová jaskyňa. Tá patrí do Dobšinsko-stratenského jaskynného systému, ktorý je tretí najdlhší na Slovensku.

Na Dobšinskú ľadovú jaskyňu nadväzuje Stratenská jaskyňa, kde však obyčajný smrteľník nemôže vkročiť. Ak chce uvidieť podzemné krásy, musí byť jaskyniarom. Pred pár rokmi sa mi naskytla príležitosť, tak som sa jej chopila a vybrala sa na expedíciu. Spolu s jaskyniarmi zo Speleologického klubu Slovenský raj som nazrela aj do najväčšieho jaskynného priestoru na Slovensku.

Veľký dóm
Veľký dóm (Autor: František Miháľ)

Terén je nebezpečný, hneď v úvode sa musíte istú časť preplaziť a poviem vám, nie každý to dá. Byť uprostred plazivky, cesta naspäť nemožná, pred vami číra tma, voda a blato pod vami a v hlave len pocit úzkosti. Alebo, naopak, výzvy? Rôzne úseky musíte dokonca zliezť pomocou technických pomôcok či rebríkmi.

Ak takýto druh adrenalínu nie je pre vás, nahliadnite do Stratenskej jaskyne aspoň prostredníctvom fotiek. František Miháľ, dlhoročný jaskyniar, sa vo voľnom čase venuje aj foteniu a maľovaniu jaskýň.

Jazerná priepasť
Jazerná priepasť (Autor: František Miháľ)

Stratenská jaskyňa má spolu s prepojenou jaskyňou Psie diery a jaskyňou Duča vyše 23 kilometrov. Celý systém spolu s Dobšinskou ľadovou jaskyňou je dlhý vyše 25 kilometrov. Viete si predstaviť, aké náročné musí byť, keď sa vydáte preskúmať takúto rozľahlú jaskyňu? Niekedy jaskyniari robili aj viacdňové expedície, pričom si v podzemných priestoroch založili camp a prespávali v zime a vlhku, aby ráno mohli pokračovať v práci.

 

 

Stratenskú jaskyňu objavili v roku 1972 Vladimír Košel a Jaromír Volek. Osobité čaro jej dodáva najmä mohutnosť podzemných priestorov. Rozprávkový dóm s objemom vyše 79 000 m³ je najväčším jaskynným priestorom na Slovensku (približne ako futbalový štadión – a to pod zemou!)

Kryštálová chodba (Autor: František Miháľ)

V Stratenskej jaskyni ako v prvej na svete boli objavené tzv. hemisféroidy, vzácne jaskynné perly tvaru pologule. Z jaskynných jazier je najväčšie Stalagmitové jazero. V jaskyni bolo zistených 14 druhov netopierov a dokonca tu bol objavený nový druh roztoča – Foveacheles troglodyta, ktorý sa považuje za endemit Slovenského raja. V jaskyni Psie diery, ktorá je prepojená so Stratenskou jaskyňou, je najbohatšie nálezisko kostí medveďa jaskynného na Slovensku. Nálezy kostí sú staré 15 490 až 17 530 rokov.

P1260179
Aby ste verili, že aj ja som bola. Pri legendárnom Číňanovi – “maskotovi” Stratenskej jaskyne (Autor: Matej Daniel)

Mne sa počas našej výpravy podarilo dostať až po chodbu SNP. Vypočujte si viac o našom prechode v rozhlasovom archíve Rádia Slovenska.

Foto: František Miháľ, Matej Daniel | Zdroj: speleoraj.sk

One thought on “Unikátna Stratenská jaskyňa s najväčším podzemným priestorom na Slovensku

Add yours

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

Website Built with WordPress.com.

Up ↑

%d blogerom sa páči toto: