TOP lezecké oblasti na východe Slovenska 2/2

V predchádzajúcom článku sme si predstavili 3 zaujímavé lezecké lokality na východe Slovenska, ktoré učarujú nielen lezcom, ale aj turistom. Či už máte radi zaujímavé výhľady zo skalných útvarov alebo adrenalínové lezenie, tento článok je určený práve vám. Tu sú ďalšie 4 lokality. 

Turniská

Smerom na sever sa nachádza ďalšia veľmi známa oblasť celoslovenského významu. Turniská pri známej dedinke Kojšov. Na 30-metrových skalných útvaroch je vyznačených aktuálne vyše 130 ciest, od najľahších obtiažností až po tie najťažšie, ktoré sú na Slovensku. Z hľadiska typu skaly je to zlepenec. Pre košických lezcov je to nielen v súčasnosti najvyhľadávanejšia lokalita, ale zároveň aj miesto, ktoré odchovalo už mnoho generácií horolezcov. Lezie sa celoročne a v okolí je aj známa Folkmarská skala.

Turniská sú rozdelené na 5 veží, pričom centrálna veža s veľkým skalným oknom je najmohutnejšia. 3 veže sú vhodné pre začiatočníkov – Zarastená Turňa, Veľkonočná Turňa a Múr. Ľahké trasy sú napríklad – na najvyššiu Turňu Bavorské pivo, Skrčmieva sa, Zlomený konárik a na ďalšej veži Dievčenská – dvojdĺžková cesta.

Prístup: Prejdete cez obec Kojšov až na jej koniec ku rampe, kde sa dá zaparkovať auto. Odtiaľ pokračujte po zelenej značke priamo k Turniskám.

Zamutovské skaly a Jasenovský hrebeň

Ďalšia navštevovaná lezecká lokalita sa nachádza na hrebeňoch vrchov Čierna skala a Čulkov pri Vranove nad Topľou. Takisto je to andezitová oblasť, vyvrelina. V dvoch častiach sa nachádza vyše 50 ciest. V prvej časti sú ľahšie lezecké trasy a v druhej tie ťažšie (obtiažnosť od 4 až po 10-).

Prístup: Cez Zamutov prejdete autom po asfaltovej ceste až k skládke dreva, odkiaľ sa vyberiete pešo (40 min) po modrej turistickej značke. Tá sa následne napája na asfaltovú cestu z Rudlova. Zámutovské skaly sú nad touto cestou. Ďalej sa na Jasenovský hrebeň dostanete po asfaltke asi 200 metrov od Zamutovských skál po prvú zákrutu. Tam treba odbočiť doľava a pokračovať na hrebeň.

Dreveník

Oblasť Dreveník pri Spišskom hrade je na rozmedzí Spišskej Novej Vsi a Levoče. Táto lezecká oblasť je veľmi obľúbená kvôli nižším skalným útvarom a obrovskému množstvu ľahších ciest. Patrí medzi najnavštevovanejšie lezecké lokality na východe Slovenska, kde sa stretávajú nielen športoví lezci, ale aj tí, ktorí nemajú veľa skúseností a lezú len rekreačne. Rezerváciu spravuje národný park Slovenský raj a spolu s neďalekým Spišským hradom patrí k pamiatkam UNESCO.

dreveník  andrej pižem
Dreveník (Autor: Andrej Pižem)

Travertínová kopa vznikla z prameňov minerálnych vôd na tektonickom zlome. Pre tento najstarší útvar svojho druhu na Slovensku je typické veľké množstvo skalných útvarov (roklina Peklo či skalné mesto Kamenný raj). Z dôvodu ochrany prírody je v lokalite Peklo povolené liezť len v termíne od 1. 3. do 31. 12. kalendárneho roku.

Prístup: Zo Spišského Podhradia alebo Žehry vedie žlto označená turistická trasa.

dreveník  andrej pižem
Dreveník (Autor: Andrej Pižem)

Tomášovský výhľad

Medzi obyvateľmi Spiša koluje príslovie: Kto nebol na Tomášovskom výhľade, akoby ani nebol v Slovenskom raji. Táto veľkolepá skalná galéria na juhozápadných svahoch Ľudmanky, týčiaca sa nad Prielomom Hornádu, je veľmi často vyhľadávaná turistami aj lezcami.

https://www.instagram.com/p/B2CrIKYII9A/?utm_source=ig_web_copy_link

Tomášovský výhľad je dlhý viac ako 200 metrov a týči sa nad hladinou rieky Hornád na niektorých miestach až do výšky 146 metrov. Tvorený je strmými, miestami až previsnutými skalnými blokmi, s celkovou hrúbkou 26-32 metrov, ktoré vytvárajú jednotlivé terasy. Prvýkrát vyliezli na steny Tomášovského výhľadu A.Brnčal, A.Huba a E.Leschinský v roku 8.10.1938.

Prístup: Najrýchlejšia trasa je z obce Spišské Tomášovce (30 min). Ďalším východiskovým bodom je Čingov (45 min).

Tak si to zrekapitulujme. Ak ste len rekreačný lezec a nie ste zatiaľ veľmi zdatný v technike, určite si nájdete vhodné lezecké cesty na Turniskách a Dreveníku. Ak však potrebujete poriadnu výzvu, trošku sa chcete potrápiť a otestovať svoje schopnosti, rovnako sa môžete vybrať na Turniská. Nachádza sa tam skalný útvar Klenba, na ktorom nájdete cesty najväčších obtiažností na Slovensku. Samozrejme, nevynechajte ani Zádielsku dolinu, kde v posledných rokoch vznikli desiatky skalných ciest najvyššej obtiažnosti. 

Foto: Andrej Pižem, instagram
Autor: Miroslava Slejzáková

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

Website Built with WordPress.com.

Up ↑

%d blogerom sa páči toto: