Jánošíkova bašta: Kolíska košického lezenia s panoramatickým výhľadom

Na chvíľu sa zastaviť, sadnúť si na skalu a ponoriť sa do krajiny, cez ktorú ako had preteká rieka. Nemusíte cestovať ďaleko. Vystúpte na Jánošíkovu baštu a dolinu Hornádu budete mať ako na dlani.

Neďaleko obce Kysak, v horskom celku Čierna hora, sa nachádza približne 40-metrový skalný útvar. V minulosti bol známy pod názvom Kossuthova bašta, dnes ako Jánošíkova bašta, ktorú vyhľadávajú turisti nielen z okolia, ale aj zo sveta.

Jánošíkova bašta

Trasa

Výstup na Jánošíkovu baštu nie je náročný a v porovnaní s inými vyhliadkami netrvá dlho. Záleží na tom, akú trasu si vyberiete. Najlepší výstup vedie po červenej turistickej značke, ktorá je súčasťou známej Cesty hrdinov SNP (najdôležitejšia slovenská magistrála, tiahnuca z Dukly až po Devín). Trasa je dobre značená, začína v Kysaku, čaká vás len jeden prudší výstup a za hodinu ste hore. Druhou alternatívou je trochu dlhšia, ale rovnako zaujímavá trasa z Veľkej Lodiny. Po modrej značke sa dostanete k rázcestiu Prielohy (788 m.n.m.) a odtiaľ sa napojíte na spomínanú červenú značku smerom na Kysak. Výstup trvá približne 2,5 hodiny a keďže Jánošíkova bašta je v nadmorskej výške 523 m.n.m., najprv budete prudko stúpať a potom opäť klesať. Ak sa na výlet chystáte vlakom, môžete na trasu nastúpiť v Kysaku a ukončiť ju vo Veľkej Lodine.

Jánošíkova bašta

Panoramatický výhľad

Keď sa dostanete na vrchol skalnatej plošiny, otvorí sa pred vami výhľad na panorámu údolia s riekou Hornád. Popod skalu sa vinie železničná trať nazývaná aj Trať družby. Oproti sa črtá prírodná rezervácia Humenec, za ňou vrch Tlstá a na východe skalný chrbát vrchu Hrad so zrúcaninami Kysackého hradu. Pripravte sa však na to, že hore na skale fúka stále silný vietor a treba sa poriadne obliecť. Inak si výhľad poriadne neužijete a po chvíli premrznete.

Najstaršia lezecká oblasť

História lezenia na Jánošíkovej bašte začala pred prvou svetovou vojnou. Jeden zo zakladateľov košického lezenia, Róbert Kubín, na nej zdolával svoje prvé cesty už v roku 1933. Dnes na 40-metrovej skale čaká  horolezcov vyše 50 ciest rôznych obťažností. Lezenie je povolené celoročne a okrem nádherného výhľadu určite potešia lezcov-začiatočníkov aj ľahké cesty s dobrým nástupom a tzv. istenie „na udicu”, t. j. môžu vyjsť hore a istiace lano si spustiť.

Odporúčaná trasa na Jánošíkovu baštu:

Kysak (260 m, červená značka) – Jánošíková bašta (523 m, červená značka) – Prielohy (788 m, modrá značka) – Veľká Lodina (259 m).

Približný čas: 3:15

Náročnosť: stredná

V roku 2018 som sa v rámci nahrávania relácie Vlakotúra po východe pre Rádio Regina Východ vybrala na Jánošíkovu baštu aj s kapelou Dennyiah. Záznam relácie si môžete vypočuť TU.

Foto: Miroslava Vaníková

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

Website Built with WordPress.com.

Up ↑

%d blogerom sa páči toto: