Architektonický skvost: Vyhliadková veža v tvare vínneho suda

Na Tokaj sa oplatí ísť nielen za dobrým vínom – pozrite sa naňho s nadhľadom z unikátnej vyhliadky.

V mojich ďalších blogových potulkách zavítam na juh východného Slovenska, do svetoznámej vinohradníckej oblasti Tokaj. Prekvapivo, nenavštívim vínne pivnice, ale nevšednú rozhľadňu neďaleko Malej Tŕne so zaujímavým výhľadom aj tvarom. 

vyhliadková veža Tokaj

Najväčší sud na Tokaji

Uprostred viníc na juhozápadnom úpätí Zemplínskych vrchov nájdeme srdce Tokajskej vinohradníckej oblasti. Medzi obcami Malá Tŕňa a Černochov vyrástla v roku 2015 zaujímavá 13 m vysoká vyhliadka, ktorá je už na prvý pohľad netradičná a stala sa akousi dominantou okolia. Už zdiaľky zaujme svojou nevšednou architektúrou, za ktorú získala aj ocenenie stavba roka. Má totiž tvar vínneho suda. Rozhľadňa vznikla vďaka iniciatíve členov Združenia Tokajská vínna cesta ako súčasť projektu Tokaj je len jeden, ktorý bol podporený z programu švajčiarsko-slovenskej spolupráce. 

vyhliadková veža Tokaj

Tokaj ako na dlani

Vyhliadková plošina je umiestnená vo výške 12 m a poskytuje nádherné pohľady na tokajský región. Po nenáročnom výstupe schodiskom sa ocitnete na vrchu najvyššieho suda, aký ste kedy videli. Hore nájdete ďalekohľad a informačné tabuľky s popisom panorámy.

vyhliadková veža Tokaj

Navyše sa pred vami otvorí výhľad do všetkých strán. Uvidíte napríklad Šimonov vrch, ale pomocou tabúľ môžete zistiť aj to, ktorým smerom sú Košice, Praha či Varšava. Nezabudnite si však poriadnu bundu, keďže na vyhliadke zvykne fúkať vietor. Počas sezóny je veža vo večerných hodinách celá nasvietená, čo jej dodáva nádhernú atmosféru. 

vyhliadková veža Tokaj

Prístup

Najjednoduchšia trasa, ktorou som sa vybrala aj ja, vedie z blízkej obce Malá Tŕňa. Po vstúpení z autobusu už na prvý pohľad upúta informačná tabuľa, ktorá vás nasmeruje správnou cestou.

Malá Tŕňa
Malá Tŕňa

15 minút pešou chôdzou po rovinke a onedlho ste pri rozhľadni. Určite sa potešia aj vaše ratolesti, keďže pred vyhliadkovou vežou sú aj preliezky a šmýkačka. Výlet po Tokaji ocenia aj cyklisti. Ak sa totiž vydáte na červeno značenú Dlhozemplínsku cyklomagistrálu, určite uvítate prestávku s výhľadom na slovenskú aj maďarskú časť tejto vinohradníckej oblasti. K veži sa dá prísť aj s autom. Ak však necháte auto zaparkované doma v garáži, jednoznačne by ste mali vyskúšať ochutnávku miestnych vín. 

Bonus na záver

Cestou sa môžete zastaviť aj na oddychovom mieste so stolom a lavičkami. A najmä s takouto úžasnou sochou s názvom Sexi bobuľa (2016). Autormi sú akademický maliar Anton Vasilko a sochár Richard Wagner.

vyhliadková veža Tokaj

Text a foto: Miroslava Vaníková

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

Website Built with WordPress.com.

Up ↑

%d blogerom sa páči toto: