Máme na Spiši najstarší kostolík na Slovensku?

Srdce spišskej obce Chrasť nad Hornádom tvorí kostolík. Ten stojí spolu s farou na tzv. Farskej skale, strmej skalnej stene z obdobia treťohôr, ktorá bola vyhlásená za prírodnú pamiatku. O jeho pôvode sa doteraz vedú diskusie. Jeho predlohy sa hľadajú v byzantskej architektúre či v severnom Taliansku. Podobne nejasný je aj čas vzniku stavby. 

V minulosti sa kostolík často v odbornej literatúre zaraďoval do 14. storočia, odvolávajúc sa na istú listinu. Historik Ivan Chalupecký však zistil, že listina sa nevzťahuje na Chrasť nad Hornádom, ale na susednú obec, pretože sa nezhodovali pôdorysy kostola. Chalupecký tvrdí, že môže ísť aj o najstarší kostol na Slovensku, aj keď sa o tom nehovorí.

chrasť 2
Foto: http://www.apsida.sk

Tento typ kostolov sa na Slovensku vôbec nenachádza, ale bol obvyklý vo Franskej ríši, v dobe Karola Veľkého. Vtedy bolo takýchto 3-4 konchových kostolov pomerne veľa a všetky sa datujú do 8. až 9. storočia. Podobný pôdorys sa našiel aj v Budíne z doby Rímskej ríše.

Čo sa týka výskumov, archeológ František Javorský datoval kostol do 10. storočia. Neskôr robil výskum aj docent Michal Slivka, ktorý došiel k iným výsledkom (12. – 13. storočie), avšak výskum nerobil vnútri kostola, ale vedľa neho.

Zasvätenie kostola je veľmi staré –  najsvätejšej trojici. Je možné, že v týchto miestach mal sídlo nejaký pustovník, možno že býval priamo vo veži. Tento kostol je u nás úplnou raritou, pretože jeho počiatky môžu siahať až do spomínaného 8. – 9.  storočia. Každopádne je to unikát, ktorému by sa mala venovať väčšia pozornosť ako doteraz.

Chrasť nad Hornádom je naozaj malá dedinka, akou sú tisíce iných na Slovensku. Skutočne jedinou pamiatkou obce je práve tento kostol. Aby to obyvatelia zdôraznili, dali si ho dokonca do erbu obce.

Viac zaujímavostí o kostole si môžete prečítať TU.

Foto: http://www.apsida.sk

 

One thought on “Máme na Spiši najstarší kostolík na Slovensku?

Add yours

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

Website Built with WordPress.com.

Up ↑

%d blogerom sa páči toto: