7 divov mesta Spišská Nová Ves

Svojich 7 divov má nielen svet, ale aj Spišská Nová Ves – okresné mesto v Košickom kraji ležiace na rieke Hornád a označované za vstupnú bránu Slovenského raja.

Kostol s najvyššou vežou

Už pri vstupe do mesta rozpoznáte siluetu Rímskokatolíckeho farského kostola Nanebovzatia Panny Márie. Jeho 87-metrová veža je zapísaná do Knihy slovenských rekordov. Na konci 19. storočia bola jednou z najvyšších budov v Uhorsku. Nájdete v nej aj najvyššie položenú zvonicu na Slovensku s 5 zvonmi. Najmenší z nich, Umieračik, bol vyrobený v 14. storočí v slávnej dielni Majstra Konráda, ktorý preslávil mesto jednou z najvýznamnejších zvonolejárni na Slovensku. Kostol je situovaný centre mesta.

Spišskonovoveská Reduta

Najdlhšie námestie s historickými skvostmi

Pri výstupe na spomínanú vežu si užijete nádherný výhľad na najdlhšie šošovkovité námestie nielen na Slovensku (dokonca dlhšie ako v Košiciach), ale aj v Európe. A práve na ňom uskutočňuje každoročne v júli Spišský trh – ďalší div mesta. Siluetu námestia dopĺňajú aj vzácne historické budovy, medzi ktoré patrí aj secesná budova Reduty (dodnes sa na Slovensku zachovalo len osem takýchto budov). V súčasnosti v tomto spišskonovoveskom dive nájdete honosnú koncertnú sálu, Spišské divadlo, Mestské kultúrne centrum, televíziu a reštauráciu s kaviarňou.

Provinčný dom, Múzeum Spiša, Spišská Nová Ves
Provinčný dom a v súčasnosti sídlo Múzea Spiša

Sídlo provincie a súčasná radnica

Keď sa 13 zálohovaných spišských miest v roku 1772 vymanilo z moci poľských kráľov, sídlom provincie sa stala Spišská Nová Ves a budova, ktorá sa dnes nazýva Provinčný dom. Pôvodne plnila funkciu radnice, v súčasnosti v nej sídli Múzeum Spiša. Po predaji spomínanej stredovekej radnice postavilo mesto novú (terajšiu), ktorá taktiež patrí k divom mesta. Jej výstavba v rokoch 1777 až 1779 stála 11 569 zlatých a 51 grajciarov.

Gréckokatolícky chrám Premenenia Pána

Vzácna mozaika

Jednou z najmladších sakrálnych stavieb v meste (1991 – 1997) je Gréckokatolícky chrám Premenenia Pána. Je jediným na Slovensku, ktorého sakrálnu výzdobu tvorí novodobá mozaika z prírodných materiálov podľa školy otca Marka Rupnika z Centro Aletti v Ríme. Autorom mozaiky je otec Kamil Dráb.

Ak sa vyberiete preskúmať krásy Spišskej Novej Vsi, neobíďte ani najmenšiu zoologickú záhradu na Slovensku. Po spoznávaní histórie na námestí odporúčame výlet do hôr – okolie mesta ponúka úžasné turistické možnosti plné neopakovateľných výhľadov a roklín s vodopádmi v Slovenskom raji.

Text, foto: Miroslava Vaníková, Denník reportérky

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

Website Built with WordPress.com.

Up ↑

%d blogerom sa páči toto: