Na moju prvú rozhlasovú Vlakotúru som sa vybrala do Kluknavy. Táto malá dedinka ma stále pri cestovaní vlakom fascinovala. Stanica vyzerá ako z rozprávky a odrezaná od sveta. Vždy, keď tam vlak zastavil, sledovala som gejzír na dvore niekdajšej stanice, ktorý vytryskoval zo zeme. Najprv som si myslela, že je to deravá hadica, ale potom som zbadala, že to strieka aj v zime a tá voda mrzne. Doteraz o tomto záhadnom úkaze neviem viac, ale nevadí. O Kluknave som sa dozvedela kopec iných zaujímavostí.

Vyrazila som zo Smižian a môj sprievodca mi povedal, že napriek tomu, že idem do Kluknavy, mám vystúpiť v Richnave, pretože táto zastávka je bližšie k dedine. Dôvod je jednoduchý. Kedysi na okraji Kluknavy v časti Štefanská huta stál významný podnik na spracovanie a tavenie železa, kvôli ktorému tam viedla aj železnica. Niekedy to bola preslávená fabrika, dnes tam už len chátrajú zbytky budov. Pre viac zaujímavostí odporúčam tento článok.

Unikátny je aj drevený most z roku 1832, ktorý patrí medzi posledné svojho druhu na Slovensku (a dodnes je v prevádzke).

Úlohy môjho sprievodcu v Kluknave sa zhostil Rado z blogu Nie je túra bez Štúra, ktorý sa po rokoch v zahraničí vrátil a rozhodol sa precestovať celé Slovensko. Ja som mu dala teda výzvu, keďže je turista vo vlastnej krajine, aby sa na chvíľu stal sprievodcom vo vlastnej dedine.
Zo stanice v Richnave sme sa vybrali na kluknavské námestie. Tam nájdeme pokope hneď niekoľko zaujímavostí.
Náučný chodník Osobnosti a história Kluknavy
- trasa trvá približne 3 hodiny nenáročným terénom po zelenej značke,
- dĺžka je 7,5 kilometra,
- 6 informačných tabúľ aj s anglickým prekladom
Barokový kaštieľ
- postavený je okolo roku 1715, pričom na jeho stavbu sa použil materiál z neďalekého Richnavského hradu,
- sídlila tu spišská vetva rodu Czákyovcov,
- dnes slúži ako reštaurácia a penzión a jeho majiteľka vám kaštieľ rada ukáže a porozpráva o jeho histórii (ako sme sa presvedčili, keďže sme do neho vkročili naslepo)
Mozaika v kostole sv. Kataríny Alexandrijskej
Rado ma upozornil, že v tomto kostole majú naozaj vzácnu mozaiku. Samozrejme, v čase, keď sme tam boli, kostol bol zavretý. A tak som iniciatívne (ako za detských čias) šla zazvoniť na faru a poprosila pána farára, či by nám neukázal tento unikát. Nakoniec sme mali nielen prehliadku, ale aj náučný výklad, za čo veľmi pekne ďakujeme!
- postavený v roku 1555 v renesančnom slohu,
- kostol prešiel v rokoch 2012 a 2013 výraznou prestavbou, interiér bol modernizovaný s novými mozaikami.
Samozrejme, v Kluknave je toho oveľa viac. My sme však viac v ten deň už nestihli. Ako prebiehala naša Vlakotúra si môžete vypočuť v rozhlasovom archíve Rádia Regina Východ (od 3. minúty).
Pridaj komentár