Legenda zo Spišského hradu: O lúpežnom rytierovi

Prenesme sa spolu do čias dávno minulých. Do príbehov, ktoré sa mohli, ale nemuseli stať. Vypočujte si legendu o lúpežnom rytierovi Šarškovi, ktorý chcel dobyť Spišský hrad.

O lúpežnom rytierovi

Na románskom predhradí Spišského hradu stála kedysi veža. Vtedajší kráľ Belo IV. povolil prepoštovi Matejovi vystaviť si tam dočasné sídlo, keďže o to svoje prišiel pri tatárskom vpáde. Bola to vysoká 3-podlažná obytná veža. Keď sa Matej presťahoval na Spišskú Kapitulu, veža začala slúžiť ako sklad pušného prachu.
A tam sa začína náš príbeh.

V 16. storočí chcel obsadiť Spišský hrad rytier Šarško z Košíc. Avšak vedel, že dobyť hrad priamym násilím nie je jednoduché. Bolo to TAKMER nemožné. Preto si našiel zradcu v hradnej posádke. Dohodli sa, že mu pomôže vyliezť na lane po múroch hradu aj s jeho žoldiermi. Avšak ktosi tento plán prezradil.

Posádka sa rozhodla ostať verná svojmu hradnému pánovi. Šarško to však netušil. Keď prišiel večer k hradbám, všetko vyzeralo, že pôjde podľa plánu. Jeho žoldnierov skutočne vytiahli na lane dovnútra. Posledný liezol rytier Šarško. Až keď bol vysoko, uvedomil si, že je to pasca. Hradný pán mu prerezal lano a lúpežný rytier sa na skalách zabil. Žoldnieri, ktorí sa už dostali na hrad, sa začali brániť. Pri boji vzplanul oheň. Dostal sa k skladu pušného prachu a celá veža vyletela do vzduchu.

Spišský hrad

Text, video, foto: Miroslava Slejzáková, Denník reportérky

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

Website Built with WordPress.com.

Up ↑

%d blogerom sa páči toto: