Práca redaktora niekedy prináša chvíle, keď múza zaspí a namiesto tém na reportáže vám v hlave poskakuje opička s činelmi ako Homerovi Simpsonovi. A potom zrazu zapípe mobil, aby upozornil na nový email.
Dobrý deň pani Slejzaková,
Pamätám si Vás z natáčania relácie s klubom prešovských turistov na Drienici a Lysej. Dovolil som si Vás osloviť, lebo počúvam Vaše príspevky zo zaujímavej prírody. A ponúkam , prosím, môj typ.
Otvorila som webovú stránku, na ktorú email odkazoval a začítala som sa. Čím viac som o tom mieste zisťovala, tým viac som tam chcela ísť a bola som prekvapená, že som o ňom ešte nepočula. Dohodli sme si termín, zobrala som zopár ďalších nadšencov a vyrazili sme na cestu.
Na stanici v Lipanoch nás čakal Jozef Krajňák. Dlhoročný člen prešovského klubu turistov, ktorý sa vo voľnom čase venuje skúmaniu a zveľaďovaniu skalného úkazu nazývaného Spiaci mních. Autom sme sa odviezli za dedinku Kamenica na parkovisko. Po upozornení pána Krajňáka sme zdvihli zrak a naskytol sa nám pohľad na obrovskú ležiacu postavu na kopci nad parkoviskom.

Obor zabudnutý v čase
Kedysi ho nazývali Spiaci obor, neskôr bol vplyvom prechodu na kresťanstvo premenovaný na Spiaceho mnícha. Skalnými útvarom hovorievali aj Indián, Spiaca panna či Kamenná baba. To, že má takúto podobu, nie je len náhoda a hra prírody. Kedysi to bolo kultové miesto a slúžilo pre duchovné potreby našich predkov. Zaujímavý fakt je, že skaly tvoria aj hranicu európskeho rozvodia medzi Baltským a Čiernym morom.

Kto hľadá, nájde
Ak sa na chvíľu zapozeráte na skaly, ukážu sa vám v celkom inom svetle. Na kameňoch je množstvo obrazov, figúr, napodobenín zvierat či symbolov plodnosti.

Legenda o Spiacom mníchovi
Legenda vraví, že v stredoveku tu v pustovniach žili benediktínski mnísi. Jeden z mníchov sa raz rozhodol nespať, aby mohol v noci pozorovať tanec nahých nočných víl. Bol prezradený a potrestaný večným spánkom.

Ako prejsť mníchovi cez hlavu
V celom komplexe sú tri jaskyne, dokonale zakomponované v teréne.
- Perúnová jaskyňa (17 m)
– Tvorí oči Spiaceho mnícha a je priechodná – môžete prejsť Mníchovi z oka do oka,
– V minulosti slúžila na iniciačné účely, pri oslavách narodenia, vstupe do dospelosti či pri povýšení vodcu. - Káblová jaskyňa (35 m)
– Bola pomenovaná podľa kábla, ktorý bol objavený v ohnisku. Pred 65-mi rokmi pátrači v jaskyni použili rozžeravený kábel na osvetlenie priestoru. - Lonová jaskyňa (45 m)
– V budúcnosti plánujú v jej priestoroch otvoriť minimúzeum s názvom Pamätajú pravek,
– Do tejto jaskyne sme sa museli zlaniť 🙂
Príbehy ukryté v skalách
Bradlo je vpravo ukončené mohutnou plastikou, ktorá má odhadom 12 až 15 metrov. Vysekaná skala pripomína mýtickú tvár s veľkými očami. Kvôli podobe s postavou z legendárnej českej rozprávky dostala názov Golem (alebo aj Kukla).

Pokračovali sme v ceste doprava, kde sa pred nami vynorilo samostatné bralo. Zboku a z diaľky pripomínalo hlavu s výrazným nosom (1 meter), preto nesie názov Nosová skala.

Či už veríte legendám o Spiacom mníchovi alebo nie, rozhodne je to miesto, ktoré dýcha energiou a dávnou históriou. Boli ste sa tam už pozrieť?

Viac o našej Vlakotúre a Spiacom mníchovi si môžete vypočuť v archíve relácie Našli sme v regióne Rádia Regina Východ (od 4:30).
Foto: Jozef Krajňák, Vladimír Vaník st., Miroslava Slejzáková
Som rodák z tohto kraja.
Keď sme boli deti, vchádzali sme do jaskyne s fakľami do takej hĺbky až nám zhasínali.
Neďaleko sú pozostatky po lome, kde bola ešte väčšia jaskyňa, ktorá sa zavalila po výbuchoch. Nakoniec ju vyhodili.
Legenda hovorí že jaskyňa pokračuje až do lesa, kde je tiež krásny bradlový útvar Sokoľ.
Je to územie kde vody sa rozdeľujú. Z jednej strany Minčola (západnejšej), cez Kyjov vody tečú do rieky Poprad, ktorá jediná zo Slovenska ide na sever do Baltického mora. Z druhej stany ide voda cez Kamenicu do Torysy a do Čierneho mora. Na východ vody idú cez Livovskú Hutu do Tople a do Čierneho mora.
Páči sa miLiked by 1 person
Dobrý deň 🙂 ďakujem veľmi pekne za komentár a nové zaujímavé informácie 🙂 ten kraj je ozaj čarovný ♥️
Páči sa miPáči sa mi