TOP prírodné lezecké oblasti na východe Slovenska 1/2

Adrenalín, lezenie vo výškach, povznesenie sa nad každodenný stres… Aj to sú časté dôvody, prečo čoraz viac ľudí začína holdovať lezectvu. Hoci Slovensko nepatrí medzi krajiny, ktoré sú vyhľadaváne svetovou lezeckou špičkou, napriek tomu vie ponúknuť hneď niekoľko unikátnych lokalít. Vysoké Tatry, ale aj iné oblasti, majú bohatú históriu lezenia a vyrastali tam mnohí známi slovenskí horolezci. Poďme sa teda na nich pozrieť. 

  1. Vysoké Tatry

Keď sa povie lezenie, asi každému sa pred očami hneď vynoria Vysoké Tatry. Na rozdiel od klasického skalného lezenia však naše veľhory môžeme považovať za horolezeckú oblasť. Nachádza sa tam vyše 10 000 lezeckých ciest rôznych obtiažností. Avšak predtým ako sa vydáte zdolať niektorý zo štítov, uistite sa, ako sú na tom vaše schopnosti. Potrebujete poriadnu kondičku, orientáciu v teréne, techniku a najmä výdrž. V takýchto lokalitách dochádza často k prudkým zmenám počasia a zostup k bezpečnému miestu je nielen fyzicky, ale aj časovo náročný.

28536338_2073870472643074_178956784_n
Autor: Andrej Pižem photography

2. Jánošíkova bašta

Z historického hľadiska je najznámejšia Jánošíkova (Kossuthova) bašta v pohorí Čierna hora pri Kysaku. Je to približne 40-metrový vápencový kameň, na ktorom sa začalo košické lezenie. Jeden zo zakladateľov, Róbert Kubín, začal liezť na Jánošikovej bašte už v roku 1933 a neskôr tam vykonal niekoľko prvovýstupov. Skala je vhodná aj pre začiatočníkov, keďže je tam vela ľahkých ciest s dobrým prístupom. Napr. Jamesacká cesta, Pretekárska či Žltá špára. Nájdete tu cesty s obtiažnosťou od 3 do 7+. Lezenie je povolené celoročne a okrem pekného výhľadu poteší začínajúcich lezcov určite aj to, že sa dá istiť “na udicu”, t.j. vyjsť hore a zhodiť si lano.

Prístup: Dostanete sa tam od železničnej stanice v Kysaku (zhruba 40 min) po červenej značke alebo z Veľkej Lodiny smerom na hrebeň (2,5 hod).

Jánošikova bašta
Foto: Miroslava Slejzáková

Jánošikova bašta

3. Zádielska tiesňava

Najznámejšia skalná oblasť, ktorú pozná väčšina lezcov, je Zádielsky kaňon. Nachádza sa 40 km od Košíc smerom na Rožňavu. Tento kaňon má výšku stien 100 -200 metrov v rozsahu šírky 3 kilometrov. Čakajú vás stovky lezeckých ciest rôznych obtiažností. Takisto je to vápencová dolina. Treba si však dať pozor, keďže je to národný park Slovenský kras. Liezť je možné len vo vyznačených povolených oblastiach s časovými obmedzeniami. Zádielsku tiesňavu obľubujú najmä lezci s dlhoročnými skúsenosťami.

Prístup: Najlepším východiskom je obec Zádiel. Priamo z dediny vedie červená značka až k rázcestníku Zádielska dolina – horáreň. 

Zádielska roklina
Foto: Zuzana Galová

Zádielska roklina

Titulná foto: Andrej Pižem \ Foto v článku: Andrej Pižem, Miroslava Slejzáková, Zuzana Galová

One thought on “TOP prírodné lezecké oblasti na východe Slovenska 1/2

Add yours

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

Website Built with WordPress.com.

Up ↑

%d blogerom sa páči toto: