Adrenalín, lezenie vo výškach, povznesenie sa nad každodenný stres… Aj to sú časté dôvody, prečo čoraz viac ľudí začína holdovať lezectvu. Hoci Slovensko nepatrí medzi krajiny, ktoré sú vyhľadaváne svetovou lezeckou špičkou, napriek tomu vie ponúknuť hneď niekoľko unikátnych lokalít. Vysoké Tatry, ale aj iné oblasti, majú bohatú históriu lezenia a vyrastali tam mnohí známi slovenskí horolezci. Poďme sa teda na nich pozrieť.
- Vysoké Tatry
Keď sa povie lezenie, asi každému sa pred očami hneď vynoria Vysoké Tatry. Na rozdiel od klasického skalného lezenia však naše veľhory môžeme považovať za horolezeckú oblasť. Nachádza sa tam vyše 10 000 lezeckých ciest rôznych obtiažností. Avšak predtým ako sa vydáte zdolať niektorý zo štítov, uistite sa, ako sú na tom vaše schopnosti. Potrebujete poriadnu kondičku, orientáciu v teréne, techniku a najmä výdrž. V takýchto lokalitách dochádza často k prudkým zmenám počasia a zostup k bezpečnému miestu je nielen fyzicky, ale aj časovo náročný.

2. Jánošíkova bašta
Z historického hľadiska je najznámejšia Jánošíkova (Kossuthova) bašta v pohorí Čierna hora pri Kysaku. Je to približne 40-metrový vápencový kameň, na ktorom sa začalo košické lezenie. Jeden zo zakladateľov, Róbert Kubín, začal liezť na Jánošikovej bašte už v roku 1933 a neskôr tam vykonal niekoľko prvovýstupov. Skala je vhodná aj pre začiatočníkov, keďže je tam vela ľahkých ciest s dobrým prístupom. Napr. Jamesacká cesta, Pretekárska či Žltá špára. Nájdete tu cesty s obtiažnosťou od 3 do 7+. Lezenie je povolené celoročne a okrem pekného výhľadu poteší začínajúcich lezcov určite aj to, že sa dá istiť “na udicu”, t.j. vyjsť hore a zhodiť si lano.
Prístup: Dostanete sa tam od železničnej stanice v Kysaku (zhruba 40 min) po červenej značke alebo z Veľkej Lodiny smerom na hrebeň (2,5 hod).

3. Zádielska tiesňava
Najznámejšia skalná oblasť, ktorú pozná väčšina lezcov, je Zádielsky kaňon. Nachádza sa 40 km od Košíc smerom na Rožňavu. Tento kaňon má výšku stien 100 -200 metrov v rozsahu šírky 3 kilometrov. Čakajú vás stovky lezeckých ciest rôznych obtiažností. Takisto je to vápencová dolina. Treba si však dať pozor, keďže je to národný park Slovenský kras. Liezť je možné len vo vyznačených povolených oblastiach s časovými obmedzeniami. Zádielsku tiesňavu obľubujú najmä lezci s dlhoročnými skúsenosťami.
Prístup: Najlepším východiskom je obec Zádiel. Priamo z dediny vedie červená značka až k rázcestníku Zádielska dolina – horáreň.

Titulná foto: Andrej Pižem \ Foto v článku: Andrej Pižem, Miroslava Slejzáková, Zuzana Galová