Ako si vyrobiť vlastnú lojovú zmes pre vtáčiky?

Jednoduchý návod, ako si vytvoriť vlastnú lojovú zmes na prikrmovanie vtáctva v pohodlí domova. Nepotrebujete na to nič špeciálne – stačí vám starý smaltovaný hrnček, konárik a niekoľko surovín.

Už si ani nepamätám, kedy som začala prikrmovať vtáčiky. V súčasnosti, vždy s príchodom jesene, vykladám kŕmidlá na okná a stromy v mojom okolí. Tento rok som si podľa knihy Kŕmime vtáky – ale správne vyrobila vlastnú lojovú zmes. Opereným kamošom z okolia tak zachutila, že sa po nej “zaprášilo”. Jej výroba je pritom úplne jednoduchá.

ako si vyrobiť lojovú zmes pre vtáky
Sýkorka chochlatá na kŕmidle

Prečo prikrmovať?

Vtáčiky sú úžasny živočíšny druh. Vždy ma fascinovalo, že dokážu trafiť na miesta vzdialené tisíce kilometrov, hoci tam nikdy predtým neboli. Vedeli ste, že dokážu vycítiť blížiacu sa búrku, aj keď my o nej ešte netušíme? Dokonca, niektoré druhy si na ploche stovky km2 ukryjú až 33 000 semienok a aj po mesiacoch si pamätajú, kde presne sú uložené. Iné druhy dokážu napodobniť zložitý spev desiatok ďalších vtákov. Pre viac zaujímavostí vám odporúčam knihu Genialita vtákov od Jennifer Ackerman – otvorí vám nové obzory.

Veľkým, dokonca svetovým, problémom však je, že vtáčie druhy (a ich početnosť) rapídne ubúdajú. Jedným z hlavných dôvodov je intenzívne poľnohospodárstvo, ktoré viedlo k vytvoreniu tzv. “kultúrnej krajiny”. Na obrovských plochách ostali len monokultúry úžitkových rastlín. Vymizla rozmanitosť, rôzne “buriny” a hmyz vyhubili pesticídy – to znamená aj úbytok prirodzenej potravy pre vtáctvo. Tomuto stavu napomohla aj výstavba a doprava.

brhlík
Brhlík obyčajný

Výsledkom je, že od roku 1800 zaznamenávame až o 80 % menej vtáctva. Podľa P. Bertholda to znamená nasledovné: “Z kedysi bežných miliónov jarabíc na našich poliach prežilo len niekoľko tisíc. Týmto spôsobom kedysi prebiehal i holokaust – nenápadne a potichu dochádzalo k vyvražďovaniu celého národa.” Bežné druhy vtákov ako jarabice, škorce, lastovičky, škovránky a vrabce zaznamenali pokles o minimálne 70 %.

Vedeli ste, že na Slovensku všetky voľne žijúce vtáky patria medzi chránené živočíchy? Bez ohľadu na to, či je to orol skalný, obyčajný vrabec, bocian alebo sýkorka na vašom kŕmidle. Vzhľadom na alarmujúci stav ubúdania druhov chcem aj ja svojou troškou prispieť k náprave. Okrem toho, keď prikrmujete, priamo pod vašimi oknami môžete sledovať nádherný svet a o trošku viac sa prepojiť s prírodou. To určite ocenia aj vaše deti.

VIDEO: Sýkorka chochlatá na mnou vytvorenom kŕmidle

Ako si vyrobiť vlastné kŕmidlo?

Pripravila som si pre vás jednoduchý návod, ako si pripraviť vlastné kŕmidlo. Inšpirovala som sa už spomínanou knihou Kŕmime vtáky – ale správne.

Čo potrebujete?

  • starý smaltovaný hrnček
  • konárik
  • hovädzí loj od mäsiara alebo kokosový olej
  • slnečnicový olej
  • zmes semien (napríklad: slnečnica, drvené nesolené arašidy, ľanové semienka, proso, mak)

Ak nemáte hovädzí loj, môžete použiť aj tuk z oviec alebo diviny. Bravčový tuk sa príliš neodporúča, keďže rýchlo zmäkne a kazí sa. Ak však máte na kŕmidle veľkú premávku, zmizne skôr než sa stihne pokaziť. Dávajte si pozor aj na to, aby semienka (napr. arašidy) neboli solené.

Palička bude držať aj potom, čo vtáčiky vyjedia časť zmesi.

Postup je jednoduchý – stačí v hrnci roztopiť tuk, pridať zmes semien a poriadne premiešať. Pripravte si hrnček a na stranu oproti ušku oprite konárik, ktorý slúži na to, aby sa vtáčiky jednoduchšie udržali na kŕmidle (ja som paličku ukradla nášmu psovi, ale nepovedzte mu to). Nalejte zmes do hrnčeka, nechajte ju vychladnúť a stuhnúť. Dajte si pozor, aby ste nemali príliš veľa loja – semená sú totiž ťažšie a klesnú na dno pohárika. Na vrchu sa vám tak môže vytvoriť aj niekoľko milimetrová vrstva čistého loja.

Už si stačí len vybrať vhodné miesto a počkať si na prvých návštevníkov. A verte, že si budú oblizovať zobáčiky!

ZDROJE:

  1. BERTHOLD, Peter a Gabriele MOHR. Kŕmime vtáky, ale správne: kŕmenie, ochrana a bezpečnosť vtákov po celý rok. Přeložil Natália HATTALOVÁ. Brno: Kazda, 2019. ISBN 978-80-88316-45-9.
  2. CKERMAN, Jennifer. Genialita vtákov. Přeložil Natália HATTALOVÁ. Brno: Kazda, 2020. ISBN 978-80-88316-82-4.
  3. http://www.vtaky.sk/stranka/61-Legislativa.html

 

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

Website Built with WordPress.com.

Up ↑

%d blogerom sa páči toto: