Pravidlá zimnej turistiky: Ja sa hôr nebojím, poriadne sa vystrojím!

Zima klope na dvere a prvý sneh pokryl nielen Vysoké Tatry. Pre vášnivých turistov to však neznamená koniec sezóny. Mimo zimných uzáver existuje mnoho krásnych miest, na ktoré sa oplatí vybrať a vychutnať si ľadovú krásu. Treba sa však dobre vystrojiť! Ako hovorí jedna moja známa, neexistuje zlé počasie, iba zle oblečený turista.

O tom, čo všetko by mal mať každý turista so sebou v zime, som sa rozprávala s náčelníkom Horskej záchrannej služby Slovenský raj, Ivanom Krajčírom.

1.  Teplé oblečenie

Poriadne sa obliecť! Dôležitá je pevná obuv, vhodná bunda a v týchto mrazoch aj termobielizeň. Nezabudnite ani na rukavice, šál a čiapku.

na Rysy
Cestou na Rysy (Autor: Andrej Pižem)

2.  Náhradné oblečenie

Turisti mi dajú zapravdu, že keď si takýto vyobliekaní vyšliapeme kopec, doslova sa z nás leje. Stačí potom chvíľu postáť, zafúka vetrík a choroba je na svete. Preto je dobré mať so sebou aspoň náhradné tričko či ponožky, ktoré vám môžu premoknúť nevhodne zvolenou obuvou, či pri tom, ako omylom šliapnete do vody niekde v rokline. Ak sa vyberiete napríklad do Slovenského raja, zídu sa aj náhradné rukavice, ktoré ľahko premočíte pri kontakte s vlhkými rebríkmi či snehom.

Popradskéé pleso 4.jpg
Popradské pleso (Autor: Andrej Pižem)

3.  Tekutiny a niečo na zahryznutie

Ako sa hovorí, dodržiavať pitný režim! A hlavne nikdy neviete, čo sa v prírode môže stať. Takže je dobré mať so sebou termosku s teplým čajom, ktorá nás zahreje v týchto zimných dňoch. Odporúča sa aj niečo na zahryznutie, aspoň keksík ako rýchly prísun energie.

Téryho chata
Aj cestou z Téryho chaty vás môže zastihnúť tma (Autor: Andrej Pižem)

4.   Svietidlo

V zime sa skôr stmieva, a keď túra nevyjde podľa našich predstáv a trošku sa zdržíme, je dobré mať baterku. Využiť sa dá aj mobil, ale pre prípad núdze si ho radšej šetrite na privolanie pomoci. Ak ostanete potme v horách, nikdy nevybočujte z turistického chodníka!

Slavkovský nos
Hlavne nesedieť doma! Slavkovský nos (Autor: Andrej Pižem)

5.  Mobilný telefón

Musíme predvídať. Mobil nám netreba na zdieľanie fotiek s priateľmi – aha, som v horách! – ale na privolanie pomoci. Horskú záchrannú službu kontaktujte na telefónnom čísle 18 300 alebo na čísle konkrétneho strediska. Novinkou je aj aplikácia Horskej záchrannej služby pre smartfóny, ktorá nahlási vašu polohu s presnými súradnicami a uľahčí prácu záchranárom.

Malá studená dolina
Turistické palice sa, veru, zídu! (Autor: Andrej Pižem)

6. Turistické palice

Opatrnosti nikdy nie je dosť! Mrazy udreli, sneh napadal a ľad robí z roklín veľké šmýkačky. Stačí zle našliapnuť a úraz je na svete. V tomto čase si určite do hôr zoberte aj turistické palice. Budú vám oporou v ťažkých úsekoch.

7.  Mačky

Nemusíte mať ľadolezeckú výstroj, stačí jednoduché mačky upevnené na topánkach. Zoženiete ich lacno v každom športovom obchode. Chodníky sú v tomto čase zľadovatené a radšej ich mať ako nie. Pre tých náročnejších je vhodný aj čakan, aby si ním v ťažkých úsekoch mohli pomôcť seknutím do ľadu.

líška eliška
A možno stretnete aj líšku Elišku (Autor: Andrej Pižem)

8. Prvá pomoc

Nie je povinná, ale môže vám prísť vhod. Leukoplast, spevňovací obväz, drobnosti, ktoré nezaberú veľa miesta, ale na mieste úrazu budú neoceniteľné.

Zimné uzávery

Ak sa vyberiete do hôr, presvedčte sa, že vaša trasa je počas zimy otvorená. Slovenský raj je napríklad sprístupnený celoročne s výnimkou ferraty Kyseľ, ktorá má zimnú uzáveru od 1. novembra do 15. júna. Vo Vysokých Tatrách platí zimná uzávera v rovnakom čase. Navštíviť však môžete všetky vysokohorské chaty okrem Chaty pod Rysmi.

mengusovská dolina 3
Nechoďte na túru sami. Mengusovská dolina (Autor: Andrej Pižem)

Rada na záver: trasu si zvoľte na základe svojich schopností, a tomu prispôsobte aj výstroj. Pred každou túrou sa môžete informovať o schodnosti trás a aktuálnom stave chodníkov v danom národnom parku na stránke Horskej záchrannej služby. Chodiť by ste mali v skupinkách, aby ste si vzájomne vedeli pomôcť. V prípade núdze volajte Horskú záchrannú službu na čísle 18 300.

Slavkovský štít ...
Stojí to za to! Slavkovský štít (Autor: Andrej Pižem)

Za spoluprácu pri tvorbe článku a za nádherné fotky ďakujem Andrejovi Pižemovi – photographer and travel guide.

3 thoughts on “Pravidlá zimnej turistiky: Ja sa hôr nebojím, poriadne sa vystrojím!

Add yours

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

Website Built with WordPress.com.

Up ↑

%d blogerom sa páči toto: