Čo ukrýva strieborný poklad z Lučivnej?

Neďaleko Lučivnej sa v septembri archeológom podarilo nájsť rozprávkový poklad. Marián Soják z archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied spolu s Vladimírom Habajom zo Svitu sa vybrali preskúmať terén v okolí miestnej jaskyne. Prístroj zapípal… A pod tenkou vrstvou hliny objavili niečo, v čo ani nedúfali. 

“Tento nález ma prekvapil asi najviac za posledných 30 rokov, odkedy sa venujem archeológii profesionálne,” prezradil Soják. V malom krčiažku sa ukrývalo 870 strieborných mincí z konca 17. a začiatku 18. storočia.

Vedeli, že tu by mohli niečo nájsť

To, že Lučivná môže byť zaujímavým archeologickým náleziskom, vyplýva aj z toho, že kedysi tadiaľ viedla dôležitá cesta zo západu na východ a opačne. Prechádzali tu poštové vozy, obchodníci, ktorí prinášali do obcí nové správy… V Lučivnej takisto sídlila pošta, ktorá patrí medzi najstaršie vo vtedajšom Uhorsku a počiatky má v 16. storočí. Aj v minulosti sa západne od Lučivnej našli vzácne nálezy zo včasného novoveku (16. – 18. st.).

Poklad ukrýva aj falošné mince

V maličkom džbánočku bolo presne 870 strieborných mincí. A hoci majú obrovskú historickú hodnotu, vskutku nejde o veľké nominálne jednotky. Najväčšiu nominálnu hodnotu má 15 grajciar Leopolda I. z konca 17. storočia. V poklade dominujú tzv. trojníky, denáre, grajciare, trojgrajciare, pár šesťgrajciarov či duárie (duáriusy).

Sú to mince nielen uhorské, rakúske, tirolské, štajerské, sliezske, ale v poklade sú aj niektoré razby z územia Čiech, napríklad z Kutnej hory, Olomouckého biskupstva z Moravy či trojgrajciar Karola II. Lichtenštajnského z roku 1695. Našli sa aj mince, ktoré boli len postriebrené a dokonca aj falošné.

“Ja si najviac cením jeden jediný medený exemplár, a to je banský znak s letopočtom 1699 s nápisom Herrngrund, ktorý pochádza zo Španej doliny. Je to veľmi pekný exemplár banského znaku, v podstate jediný z územia Slovenska, ktorý má presne známe nálezové okolnosti,” povedal Soják.

Celková skladba mincí zatiaľ nie je známa, keďže z 870 kusov sú zatiaľ vyčistené a rekonštruované dve tretiny.  Najstarší exemplár pochádza z roku 1665 Leopolda I.najmladšia minca je z roku 1733. Sú to uhorské denáre Karola VI. so značkou mincovne Kremnica.

Majiteľ pokladu mohol byť prepadnutý lúpežníkmi

Krčiažtek plný mincí zakopaný v zemi má určite svoj príbeh. Odhadovať,  čo sa udialo po stáročiach, je však ťažké. Na území Slovenska máme vo väčšine prípadov dva druhy novovekých pokladov. Ľudia mohli svoj majetok zakopávať v nádeji, že ho uchránia v čase nepokojov, vojen, cholerových epidémií alebo ho ukryli v pokojných časoch. To je aj prípad Lučivnej.

Poštárskou cestou, ktorá tadiaľ viedla, mohol cestovať nejaký obchodník prichádzajúci zo západne ležiacich krajín, pričom ho prepadli. V rýchlosti svoj majetok zakopal a zakryl pod vrstvu zeme. Poklad bol nájdený totiž veľmi plytko, ani nie 15 cm pod úrovňou dnešného terénu. Majiteľ musel pravdepodobne zahynúť, keďže sa k svojmu majetku už nevrátil. Miesto bolo zapamätateľné, na hrebeni nad miestnou jaskyňou presne 15 metrov severne od výraznej skupiny skál.

Aký bude ďalší osud pokladu?

Kvôli nálezu mincí bola pozastavená výroba novej publikácie o Lučivnej, ktorá mala byť v týchto dňoch už v tlači. Takýto poklad, ktorý výrazne ovplyvní aj obec, v nej predsa nemôže chýbať. M. Soják spolu s ďalšími kolegami sa chystajú do roka napísať aj populárno-náučnú publikáciu priamo o tomto náleze. Teraz ich čaká minimálne mesiac čistenia, úmorné štúdium a identifikácia mincí. A keď sa podarí, už onedlho si ich budeme môcť všetky pozrieť na výstave v Lučivnej.

Foto, text: Miroslava Slejzáková

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

Website Built with WordPress.com.

Up ↑

%d blogerom sa páči toto: