Čo ukrýva tradičný Ždiarsky dom?

Na úpätí Belianskych Tatier, v srdci malebnej obce Ždiar, stojí rozprávková drevenica. Je postavená podľa pôvodnej ľudovej architektúry tejto podtatranskej dedinky. Keď do nej vstúpite, vrátite sa o storočie dozadu a na chvíľu pocítite ako kedysi žili naši predkovia.

Múzeum predstavuje goralskú kultúru, tradície, ľudové odevy, ale aj spôsob života niekdajších Ždiarčanov. Objekt bol postavený v roku 1971, keď si miestni obyvatelia povedali, že posolstvo predkov treba zachovať aj pre budúce generácie. Predlohou múzea boli tradičné drevenice z roku 1911 a 1914.

ždiarsky dom

Stavba je rozdelená na dve časti. Prvá je obytná a prezentuje bežný život v minulosti. Druhú, hospodársku časť, tvorí zbierka nástrojov a pomocného náradia, ktoré sa kedysi využívali.

ždiarsky dom kroje

Už pri vstupe do Ždiarskeho domu vás privíta tradičná kuchyňa. Zaujímavosťou je, že dym z pece nevychádzal z domu komínom, ale rozplynul sa v podkroví, čím si budova udržiavala teplo. Jedlo ostávalo v piecke po celý deň, aby bolo stále teplé a ktokoľvek sa mohol obslúžiť.

ždiarsky dom kuchyňaždiarsky dom kuchyňa

Pri stole mal každý svoje miesto a kedysi to mohlo vyzerať aj takto.

ždiarsky dom kuchyňa

Po večeroch sa ľudia venovali svojim koníčkom. Ženy často vyšívali a muži s chlapcami vyrezávali drevené postavičky.

drevené sošky

A keď bola na dedine svadba, bolo to s plnou parádou! Svadobné kroje si môžete pozrieť nielen na týchto bábikách, ale dokonca vyskúšať si a obliecť sa do tých naozajstných.

ždiarska svadbaždiarsky kroj

Takéto klobúky nosievali družbovia.

ždiarsky kroj

V expozícii nájdete aj hudobné nástroje, ktoré boli známe nielen na severe Slovenska, ale aj v Poľsku. Napríklad  najznámejšie husle, tzv. „zlobcoky“. V Ždiari ich kedysi vyrábal ľudový umelec Matej Pitoňák.

zlobcoky

Domy si kedysi zdobili vyrezávanými ochrannými symbolmi, ale napríklad aj vločkami z papiera alebo krepovými kvetmi na oknách.

ochranný symbolždiarsky domždiarsky dom

V lete sa organizujú akcie aj v útulnom amfiteátri pred Ždiarskym domom. Zážitok z rôznych vystúpení určite doplní aj nádherný výhľad na Belianske Tatry.

ždiar

Otváracie hodiny Ždiarskeho domu:

Pondelok – sobota od 10:00 do 16:00

Nedeľa od 13:00 do 17:00

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

Website Built with WordPress.com.

Up ↑

%d blogerom sa páči toto: