Autom po Slovensku: V slovenských kempoch ušetríme stovky eur

Dominika a Adam – dvaja mladí Košičania, ktorých nebavia okázalé dovolenky pri mori, v hoteloch a hlavne podľa plánu. Stačí im auto, spacáky, skromné vybavenie “na prežitie” a môžu vyraziť na cesty.

Ich blog na Instagrame mi učaroval už dávno – a tak som ich pozvala, aby raz vymenili auto za vlak a vybrali sa so mnou na rozhlasovú Vlakotúru po východe (pre záznam relácie klik sem). Tento raz som sa ich v rozhovore pýtala na ich cesty autom, cestovné vylepšenia, ale aj obľúbené miesta na Slovensku.

autom po slovensku

Ahojte! Ako som už naznačila, máme spoločné hobby – cestovanie. Každý z nás si však vybral iný dopravný prostriedok. Kým ja cestujem po Slovensku vlakom, u vás je to auto, ako už napovedá názov vášho blogu. Prečo práve auto?

Áno, auto je doposiaľ náš najobľúbenejší cestovný prostriedok ☺ Dáva nám samostatnosť a nezávislosť, slobodu, ale aj súkromie. Radi si na našich výletoch prispôsobujeme program podľa našej nálady alebo podľa toho, kam nás pošle počasie. Keď sme na cestách viac dní, často sa až ráno rozhodneme, ktorým smerom sa vyberieme a aké miesta navštívime. Nie sme viazaní na zabookované letenky či cestovné lístky. Taktiež veľkou výhodou je, že v slovenských kempingoch vieme oproti hotelom alebo iným ubytovniam ušetriť desiatky až stovky eur.

Dlhšie cesty si vyžadujú aj špeciálne podmienky v aute. Ako ste upravili to vaše?

Auto sme si zatiaľ nikdy neprestavali na obytné v pravom slova zmysle. Necestujeme teda v karavane, ale v obyčajnom osobnom aute, ktoré sme trošku prispôsobili. Tento rok sme Slovensko precestovali vo Fabii, ktorá vďaka tomu dostala od kamarátov prezývku Off-Road Fabia Camper.

autom po slovensku

Z auta sme vybrali zadné sedadlá a Adam nám na mieru pozváral kovovú konštrukciu ako základ pre posteľ. Na konštrukcii leží doska, na nej karimatky a spacáky. Vo vzniknutom priestore pod posteľou nosíme bedničky s príborom, varičom a jedlom.

Nevyhnutnosťou na cestách je taktiež pitná voda – nosíme ju v bandaske a priebežne ju dopĺňame z rôznych prírodných prameňov, prípadne na benzínkach. V lete ešte nosíme malú chladničku a v zime zas ohrievač. Hygienu riešime kempingovou solárnou tlakovou sprchou, akú nájdete v každom športovom obchode. Po zložení je skladná a nezaberá veľa miesta. A to je všetko. Celkom minimalistické, že?

Okrem auta skúšate aj iné dopravné prostriedky. So mnou to bol vlak, ale niekedy lietate aj vzduchom alebo sa plavíte.

Vlakotúra s tebou bol zážitok, na ktorý stále veľmi radi spomíname, a ešte raz ti veľmi pekne ďakujeme za milé pozvanie!

Ako vravíš, niekedy sa na krajinu pozeráme z vtáčej perspektívy – a to z koša teplovzdušného balóna. Je to naša práca a hobby v jednom, nakoľko patríme ku košickým balónistom. Let teplovzdušným balónom je niečo úplne iné, ako byť napríklad v lietadle. Od oblohy vás totižto nedelí žiadne sklo. Najzaujímavejšie na lietaní balónom je, že nikdy nevieme, kam presne nás vietor zaveje. V balóne nie je žiadne kormidlo, ktorým balónu prikážeme, či má letieť doľava alebo doprava. Mnoho ľudí však toto nevie a vždy sa milo usmejeme nad otázkami, či lietame aj konkrétne trasy, napríklad Košice – Prešov.

Dominika a Adam pri splavovaní

Inokedy sa zase na svet pozeráme z vodnej hladiny, čo je opäť unikátny zorný uhol. Zatiaľ čo let balónom je skôr relax, splavovanie riek na kajakoch alebo raftoch dokáže byť adrenalín a niekedy si z takej loďky s Adamkom aj zakričím. Často chodíme na rôzne akcie so Splavujeme a takto trávime náš voľný čas. 

Obe tieto naše aktivity vrelo odporúčame vyskúšať všetkým aspoň raz. Stojí to za to!

Akú najdlhšiu cestu ste zatiaľ absolvovali a koľko mala zastávok?

Zatiaľ čo cez rok objavujeme východné Slovensko, na leto si plánujeme cca 10-dňové roadtripy hlavne po strednom a západnom Slovensku. Najdlhší roadtrip sme mali posledné leto (2020), ktorý trval 11 dní a mal 37 zastávok celkovo. Ak nerátame miesta na kemping, na ktorých sme sa viac ako noc nezdržali, tak počas dní sme navštívili 30 rôznych miest. 

Otázka na telo: žiť v aute musí byť náročné aj čo sa týka hygieny, varenia a bežných činností, ktoré robíme zvyčajne v pohodlí svojho domova. Aké vychytávky ste si vymysleli?

Pre mňa, ako pre dievča z mesta, to určite boli veci, na ktoré som si musela zvyknúť. Nebolo to vždy ideálne a dostali sme sa aj do zaujímavých situácií, napríklad, keď mi na našom prvom dlhom roadtripe prišli „moje dni“. Adamko je však veľmi prispôsobivý, a zároveň pohotový a vynaliezavý človek, vďaka ktorému spolu zvládneme každú situáciu. Človek pri cestovaní v osobnom aute rýchlo zistí, čo k životu potrebuje a čo zase nie. Povedala by som, že sa naučí žiť minimalisticky a do istej miery mu to určite zmení pohľad na svet.

Čo sa týka hygieny, nosíme so sebou len spomínanú kempingovú sprchu a bandasku s vodou. Čo sa týka varenia, Adamko nám k posteli vyrobil vysúvaciu „kuchynskú linku“. Je to vlastne rozložiteľná doska, ktorú vieme používať, keď máme otvorený kufor. Nosíme jeden varič, moka konvičku, mlynček na kávu, panvicu a ešus (outdoorový riad).

Čo je na vašich výletoch najťažšie?

Myslím, že zatiaľ sme sa na našich výletoch nestretli s veľkými prekážkami. Niekedy je však ťažké nájsť miesto na kempovanie. V lete sme, napríklad, boli na južnom Slovensku pri Komárne. Keďže tam bolo veľmi teplo a celé toto územie sa tiahne na brehu Dunaja, na všetkých kempingových miestach nás obletovali husté hejná komárov (už si vieme domyslieť, ako vznikol názov Komárno). Začalo sa stmievať, boli sme hladní a príliš vyčerpaní na to, aby sme sa znova presunuli niekam inam. V takýchto situáciách musíme improvizovať.

Kedy ste si naopak povedali, že pre tento moment to všetko stálo za to?

Môže to znieť ako klišé, ale pravdepodobne väčšina momentov na našich cestách je takých. Tešíme sa z maličkostí. Keď spolu vyšliapeme kopec a užívame si ten zaslúžený výhľad. Keď si na našej provizórnej kuchynskej linke a jednom variči spolu uvaríme niečo veľmi chutné a oblizujeme sa až za ušami. Keď sa ráno zobudíme priamo pri jazere a hneď sa doňho aj hodíme. Keď si urobíme kávičku v moka konvičke a vychutnávame si ju pri zvukoch prírody. Keď stojíme uprostred noci niekde na Poľane a sledujeme jasnú mliečnu dráhu a Veľký voz nad obzorom. Keď sedíme na kempingových stoličkách pri ohníku a kocháme sa odrazom mesiaca a Tatier na vodnej hladine Liptovskej Mary. Vtedy je skrátka všetko ostatné na svete nepodstatné ☺

autom po slovensku

Najhoršia otázka na svete pre cestovateľov: aký je váš top 5 rebríček s obľúbenými miestami na Slovensku?

Tak táto otázka je jednoznačne najťažšia! Vždy je náročné vybrať len nejaké obľúbené miesta, pretože ich máme veľmi veľa. Po ťažkej úvahe by sme do výberu zaradili tieto:

  • Pieninský národný park – pretože oplýva rozprávkovým horským prostredím a ponúka široké spektrum atrakcií a výletov. Každoročne sa sem vraciame na splav rieky Dunajec na raftoch do strediska Pieniny sport centrum. Veľmi rafting odporúčame každému, kto má rád trošku adrenalínu. Sú tu rôzne turistické trasy a vyhliadky, napríklad, na ikonu Pienin – Tri koruny. Za kultúrou sa môžete ísť pozrieť do obce Červený Kláštor a za účelom relaxu navštíviť kúpele Smerdžonka. Viac sme o Pieninách písali v článku Deň 2 – Pieniny a rafting na Dunajci – Autom po Slovensku.
  • Liptov – pretože je pre nás asi najpestrejším regiónom na Slovensku. Naše obľúbené sú prírodné termálne pramene, do ktorých chodíme načerpať sily – Jánska kaďa a Kalameny. Nájdete tu v podstate z každého rožka troška, napríklad, skanzen Pribylinu, archeoskanzen Havránok, vodnú nádrž Liptovská Mara, Liptovský hrad a hrádok, Lučanský vodopád a aj atrakcie ako Dom hore nohami alebo Park Mini Slovensko so zmenšeninami slovenských pamiatok.
  • Národný park Slovenský raj – pretože je pre nás naozaj takým rajom. Kaňony a vodopády sú tu dychberúce. Často sa sem vraciame na splav prielomu Hornádu. Palcmanská maša, Tomášovský výhľad, Dobšinský kopec a Dobšinská ľadová jaskyňa sú miestami, ktoré sa nedá opomenúť. Na YouTube máme aj video z Palcmanskej mašesplavu Prielomu Hornádu.
  • Národný park Malá Fatra – pretože milujeme pobyt na čerstvom vzduchu. Túru po hrebeni Sokolie sme si veľmi užili a chceli by sme toho vidieť ešte oveľa viac. Rovnako Terchová a Jánošíkove diery sú miesta, ktoré na svojom výlete určite nemôžete vynechať.
  • Vysoké Tatry – pretože nie nadarmo sa vraví, že sú klenotom Slovenska. Ešte ich veľmi prechodené nemáme a chce to trošku popracovať na kondičke. Avšak určite sa raz chceme dostať aj na vrch Lomnického štítu.
štrbské pleso
Dominika a Adam na Štrbskom plese

Preferujete cestovanie podľa plánu alebo to nechávate na náhodu a výletujete spontánne? 

Rozhodne to vo väčšine prípadov nechávame na náhodu. Záleží to od toho, ako sa ráno zobudíme a na čo máme chuť. Stále si však ešte doma určíme smer, ktorým by sme sa chceli vydať a vygooglime si, čo všetko okolie ponúka.

Perlička na záver – aký je váš najvtipnejší zážitok z cestovania?

Haha, no väčšina vtipných zážitkov je založená na situačnom humore a nie sú až také vtipné, keď sa spätne prerozprávajú. Napríklad, na poslednom roadtripe sme doma zabudli nabíjačku na fotoaparát, a tak sme sa za jazdy snažili zohnať novú. Zistili sme to, keď sme už boli na strednom Slovensku. Nakoľko je to už starší model, nevedeli sme ju kúpiť v kamenných predajniach. Aj by sme si ju objednali z nejakého eshopu. Ale čo by sme zadali do kolónky doručovacie údaje pre kuriéra? „Prosíme doručiť na parkovisko v Banskej Štiavnici, tretie parkovacie miesto zľava? Pozn. sme na roadtripe.“

Taktiež sme sa dobre zasmiali, keď pán v centre Komárna hľadal Nádvorie Európy. Keď sme boli tesne pri ňom, z vrecka sa mu na plnú hlasitosť ozvala navigačka: „ODBOČTE VPRAVO“. Mal to tak hlasno, že sme sa zľakli nie len my, ale aj on sám podskočil.

Ďakujem za inšpiratívny rozhovor! 🙂

Autor: Miroslava Vaníková, Denník reportérky
Foto: Autom po Slovensku

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

Website Built with WordPress.com.

Up ↑

%d blogerom sa páči toto: