Výstava slovenských Hlucho-Slepých Umelcov v Amsterdame

Raz sa ma jeden maliar opýtal, prečo tvorím. Chodila som v tom čase na kurz voľnej grafiky a cítila som sa ako žiak na základnej škole, ktorý si len čmára do zošita, lebo ho to baví. Odpovedám mu: “Ja nie som umelec. Len mám veľa stresu v práci. Tak pri tom vypnem hlavu, utečiem do vlastného sveta, sledujem čiary a vlievam do nich svoje pocity,” snažila som sa obhájiť svoje čmáranice. “Práve si presne pomenovala, čo je to umenie. Neexistuje zlé alebo dobré umenie. Je to o pocitoch, o momente, o tom, čo autor v danú chvíľu cíti.”

Pre mňa malo umenie vždy predovšetkým tú vnútornú hodnotu. Kto rozhoduje o tom, kto sa považuje za umelca a bude známy svojimi dielami? Nemali by to byť len akademici, ktorí vyberajú podľa svojho vkusu. O tom, čo sa im páči, by mali rozhodnúť samotní ľudia – tí, čo sa na umenie dívajú. To si povedala aj Viktória Pikovská, keď založila v Holandsku projekt Victory Art. Jeho cieľom je pomáhať neznámym šikovným umelcom presadiť sa na globálnom trhu.

Ja som Viki vyspovedala a pýtala som sa na ich najnovší plánovaný projekt, ktorý dokazuje, že umenie je naozaj pre každého. Nech máte akýkoľvek hendikep, ak má umenie zmysel pre samotného umelca – nájde si aj svojich divákov. A dokáže sa presadiť aj v zahraničí.

victory art team
Team Victory Art. Viki Pikovská druhá sprava.

Ahoj Viki, predstavme si v krátkosti Victory Art. Čomu sa venujete? 

Victory Art je startup, ktorý bol založený na pomoc talentovaným umelcom zo strednej a východnej Európy, aby sa dokázali presadiť na zahraničnom umeleckom trhu. Veríme, že sa u nás skrýva nevídaný talent a chceme, aby títo umelci mali rovnaké príležitosti presadiť sa ako tí v ekonomicky silnejších krajinách sveta.

Jedna z krajín, ktorým pomáhate presadiť sa na globálnom trhu v rámci umenia, je aj Slovensko. S tým súvisí aj váš ďalší projekt, ktorý spustíte už o pár dní.

Áno, Slovensko skrýva úžasný talent, a taktiež nielen v umeleckých končinách. Victory Art prednedávnom začalo spoluprácu s centrom pre hlucho-slepých, Majákom, ktoré sa nachádza v Sadoch nad Torysou neďaleko Košíc.

Klienti Majáku začali maľovať pred 15 rokmi ako súčasť art terapie, ktorá im mala pomôcť ľahšie sa vyrovnať so zmenami v ich živote. Na začiatku sa maľbe bránili, avšak po nejakom čase sa do nej zamilovali. Začali ukladať na plátno to, čo sa v nich skrýva. Ich každodenné pocity, zážitky a stimuly.

Maják
Klientka Majáku počas art terapie

Keďže nás umelecké diela klientov Majáku oslovili, rozhodli sme sa predstaviť ich talent aj v zahraničí, konkrétne v Holandsku. Už 20. novembra oficiálne otvoríme ich výstavu v centrále jednej z najväčších holandských bánk, ABN Amro v Amsterdame.

Čím vás oslovili práve umelci z Majáka?

Na jednej z pražských umeleckých akadémií je citát, ktorý pre mňa úplne vystihuje Maják. “V umení sa človek dostane na konci života tam, kde mal byť od samého začiatku”- Jozef Čapek. Toto motto som na začiatku môjho štúdia nechápala, ale utkvelo mi v hlave. Odstupom času som ho pochopila svojím spôsobom – že umelci sa celý život usilujú dostať do bodu, kedy budú absolútne spontánne tvoriť a vyjadrovať svoje emócie bez zábran. Pre mňa je umenie klientov Majáku tým najvyšším, nakoľko oni presne vyjadrujú umením to, čo cítia. Bez toho, aby sa zaoberali tým, kto si čo bude myslieť a či to bude považované za umenie.

Ako podľa teba vplýva umenie na ľudskú psychiku a čo je poslaním art terapie?

Umenie vie ovplyvniť ľudskú psychiku do veľmi veľkej miery. Nielen keď ho tvoríte, ale aj keď ho obdivujete. Umenie vie vyvolať a vyjadriť najhlbšie emócie. To je poslaním art terapie – odkryť pocity, myšlienky, strachy, traumy, ktoré sa v nás skrývajú a tým nám pomôcť vyliečiť sa.

11
Klient Majáku pri práci

Má to zmysel aj pre ľudí, ktorí nepočujú a nevidia? Dokážu rozoznávať tvary či farby?

Pre nich je zložité vyjadriť sa a umenie je tým najlepším prostriedkom ako to urobiť. Sú šťastní… maľujú! Sú smutní…….. maľujú! A preto si myslím, že z tohto dôvodu ho klienti Majáku tak milujú. Oni pracujú hmatom, takže tvary dokážu rozoznávať a farby podľa stupňu postihnutia. Ale väčšina nedokáže.

victory art
Viki Pikovská pri návšteve Majáku v auguste 2019

Umelecké diela autorov z Majáku teda poputujú na výstavu do Amsterdamu. Čo bude súčasťou výstavy? 

Výstava sa volá Touch. Teda dotyk, nakoľko to je hlavným zmyslom klientov Majáku. Výstava sa oficiálne otvorí 20. novembra v centrále ABN Amro v Amsterdame a potrvá do 5. decembra. Súčasťou výstavy bude prezentácia tých najlepších diel, ktoré boli vytvorené za poslednú dobu pod dozorom ich skvelého učiteľa art terapie Helmuta Bistika.

Po otvorení výstavy bude nasledovať panelová diskusia s profesionálmi z umeleckého odvetvia, ktorí pracujú s rôznymi menšinami. Zároveň týmto chceme upriamiť pozornosť na umenie menšín, ktoré do našej spoločnosti nie sú často integrované. Chceme ukázať, že nám majú veľa čo ponúknuť, a tak vyvolávať diskusiu o postavení týchto menšín. Autori do Amsterdamu neprídu, nakoľko by to bolo pre nich veľmi náročné.

Klient Majáku
Klient Majáku pri art terapii

Výťažok z výstavy bude venovaní Majáku na rozvoj ich umeleckej činnosti. Slávnostné otvorenie výstavy sa uskutoční v Centrále ABN Amro Circl v Amsterdame počas Amsterdamského umeleckého víkendu 2019.

Autor: Miroslava Slejzáková, Denník reportérky

Foto: Victory Art, Maják

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

Website Built with WordPress.com.

Up ↑

%d blogerom sa páči toto: