Už ako malý krpec som pobehovala po lúkách Slovenského raja a štverala sa po rebríkoch, stúpačkách a mostíkoch. Prešla som mnoho kilometrov v rôznych kútoch Slovenska, našla prekrásne miesta, ale aj tak ma to najčastejšie ťahá domov do raja. Pretože Slovenský raj je skutočným rajom.
Aj keď mám Slovenský raj prechodený statočne, stále ma vie prekvapiť a ukázať mi miesta, na ktorých som doteraz nebola. Tento raz som sa vybrala prvýkrát v živote do rokliny Kyseľ. Prečo až teraz? Dôvod je jednoduchý. Pred 41 rokmi roklina vyhorela a až do minulého roka bola verejnosti neprístupná. Kvôli uzávere (prístupná je len od 15. júna do 31. októbra) som ju pred rokom nestihla navštíviť, a tak som sa tam konečne vybrala osobne až teraz.
Kyseľ je sprístupnený formou ferraty – cesty zabezpečenej rôznymi technickými pomôckami a vedúcej cez exponovaný terén. Na jej bezpečné zdolanie potrebujete ferratový set, ktorý pozostáva z prilby, sedáka a tlmiča pádov. Jednoducho sa pri prechode prepínate dvoma karabínami, pričom vždy jedna by mala ostať zaistená. Určite si vezmite pevnú obuv a odporúčam rukavice (aspoň cyklistické), lebo oceľové laná vedia pekne odrať ruky. Čo ma osobne sklamalo je, že požičanie takéhoto setu stojí na Čingove 10 eur, plus za vstup do rokliny zaplatíte ďalších 5 eur. Takže ak vás poldňová túra vyjde 15 eur, asi si rozmyslíte, či tam pôjdete s celou rodinkou, pokiaľ doma nemáte komplet ferratové vybavenie.
Zopár fotiek z nášho výletu od fotografa Andreja Pižema:










Zhrnutie:
Trasa: Čingov – Lesnica – Biely potok, ústie – Kyseľ, ústie – Nad Kyseľom – Kláštorisko – Čertova sihoť – Pod Tomašovským výhľadom – Čingov
Prevýšenie rokliny: 179 m
Dĺžka ferratového úseku: 1470 m (Kyseľ ústie – Mostík nad Obrovským vodopádom)
Technické zariadenia: 510 stúpačiek, 420 metrov istiaceho lana, 180 oceľových konzol
Rozhlasovú reportáž z nášho prechodu ferratou si môžete vypočuť TU. Ak sa chcete dozvedieť o rokline Kyseľ viac, vypočujte si reláciu, ktorú som minulý rok pripravila pre Rádio Regina Východ. Dozviete sa čo je to ferrata, niečo z histórie rokliny, ale aj zaujímavosti o archeologických nálezoch v tejto oblasti (vraj sa tu stredovekí alchymisti pokúšali nájsť návod na výrobu zlata) a nazrela som aj do tajov jaskýň a podzemného kráľovstva v Kyseli.
Za nádherné fotky vďačím Andrejovi Pižemovi – photographer and travel guide
Autor: Miroslava Slejzáková
Pridaj komentár