Timotej Zavacký: Gitarový virtuóz z Markušoviec na svetových pódiách

Gitarový virtuóz Timotej Závacký sa z rodných Markušoviec cez popredné hudobné školy v Prahe a talianskom meste Parma vypracoval medzi špičku svojho žánru. Hoci má len 24 rokov, stihol si už zahrať s množstvom známych mien na koncertných pódiách v rôznych kútoch sveta. Zažil si mnoho úsmevných momentov – dokonca, keď hral len tak na ulici, úplnou náhodou ho započul svetový dirigent a pozval ho účinkovať na jeden z najznámejších festivalov klasickej hudby. Prečítajte si viac v rozhovore 🙂

Ahoj Timotej, tvoj vzťah k hudbe začal už v detstve. Prečo si sa rozhodol rozhodol práve pre klasickú gitaru? 

Už odmala ma to ťahalo ku gitare, ale nepredpokladal som, že to bude práve gitara klasická. Keď ma rodičia prihlásili do umeleckej školy, netušil som, že sa na gitare dá hrať klasická hudba, ktorej sa dnes venujem profesionálne. Stále som vedel, že chcem aktívne hrať, ale to, že sa budem špecializovať práve na klasickú hudbu, som sa rozhodol až počas štúdia na konzervatóriu v Košiciach. Predtým som sa venoval aj populárnej hudbe a elektrickej gitare. Predpokladal som, že sa budem uberať práve týmto smerom. 

Video: Timotej Zavacký v Letohrádku Dardanely (skladba od Darragha O’Neilla – Shadow box)

Keď hovoríme o klasickej hudbe, ktoré obdobie ti najviac učarovalo a prečo?

Mojím najobľúbenejším hudobným obdobím je romantizmus. V tom období zažila gitara zlaté časy, pretože konkurencia medzi umelcami viedla k stupňovaniu virtuozity a umeleckej náročnosti skladieb. V hudbe je cítiť oproti iným obdobiam väčšiu slobodu. V romantizme tvorilo mnoho skvelých gitaristov ako, napríklad, Coste, Mertz, Giuliani, Legnani, Paganini (a mnoho ďalších, ktorí preslávili gitaru) a ich skladby sa hrávajú dodnes. Veľmi ma ovplyvnilo hlavne štúdium na pražskej AMU (pozn. Akademie múzických umění v Prahe), kde som študoval u vynikajúceho profesora Pavla Steidla, ktorý tiež hráva skladby predovšetkým z tohto obdobia. Ďalším obdobím je súčasná klasická hudba. Mnoho skladateľov z celého sveta mi pravidelne posiela noty ich nových skladieb, a tie potom hrávam aj na mojich koncertoch. Toto obdobie je, myslím si, aj najbližšie dnešným bežným poslucháčom.

V tvojej hudobnej kariére sa na teba niekoľkokrát, doslova, usmialo šťastie. Vo svojich 15. rokoch si sa osobne spoznal s jedným z tvojich hudobných vzorov a neskôr si sa dostal na už spomínanú pražskú Akadémiu múzických umení.

Ked som mal 15 rokov, tak nám učiteľ na konzervatóriu ukázal video o živote legendárneho českého gitaristu  profesora Štěpána Raka. Veľmi ma zaujala hlavne skladba Hora, ktorá je veľmi efektná a hrávam ju na koncertoch dodnes. Potom, čo som videl to video, som profesorovi Rakovi skúsil napísať a on ma pozval na konzultáciu na AMU do Prahy. Povedal som to rodičom, ktorí súhlasili a otec šiel do Prahy so mnou. Stretnutie bolo veľmi inšpiratívne a motivujúce – aj to je jeden z dôvodov, prečo sa venujem klasickej gitare dodnes.

Video: Štěpán Rak a Timotej Závacký – Romanza (Anonym) – Letohrádok Dardanely, Markušovce 2019

S pánom profesorom som sa stretával občasne a keď som mal 18 rokov, skúsil som prijímačky na AMU v Prahe. Veľmi som neveril tomu, žeby ma mohli vziať, pretože konkurencia bola veľká. Na školu sa hlásili gitaristi z celého sveta a v tom čase príjmali len dvoch študentov. Na moje prekvapenie sa to podarilo. Potom to boli skvelé 3 roky, ktoré som prežil v Prahe. Už po 2 týždňoch v Prahe som hral ako hosť na narodeninovom koncerte Štěpána Raka, čo bolo pre mňa krásnym zážitkom, keďže som bol na jednom pódiu spoločne s mojím vzorom. Pri nástupe do školy som sa dozvedel, že ma bude učiť aj skvelý gitarový virtuóz Pavel Steidl, ktorý dovtedy hlavne koncertoval. Prvý rok učil iba mňa, takže som sa od neho veľa naučil a bolo to naozaj krásne obdobie, ktoré ma veľmi ovplyvnilo. 

Video: Štěpán Rak – Hora

Že si bol v správnu chvíľu na správnom mieste môžeme povedať aj o tom, ako si sa dostal na jeden z najprestíznejších festivalov klasickej hudby.

Je za tým pekná náhoda. Organizátor, pán Choi z Južnej Kórei, ma tri dni pred festivalom počul hrať v reštaurácii, kde som hral jednému pánovi na požiadanie, keďže videl, že mám so sebou gitaru. Hneď, keď som začal, sa okolo mňa zišlo plno ľudí, kamerovali si ma a zhodou náhod šiel práve okolo svetový dirigent a organizátor Dvořákovho festivalu. Vypýtal si odo mňa kontakt a už na ďalší deň som bol pozvaný odohrať koncert na tomto prestížnom festivale. Vystúpenie malo veľký úspech a rád na to spomínam. Po koncerte pre mňa pripravili pekné prekvapenie, keď mi organizátori a účinkujúci z Kórei, zaspievali krásnu slovenskú pieseň „Aká si mi krásna“.

Dokonca aj tvoja gitara je netypická.

Už na prvý pohľad je veľmi netypická, pretože má 2 ozvučné otvory – a dokonca aj na inom mieste ako bežné klasické gitary. Túto gitaru, Sovičku (ako ju výrobca nazýva), mi venoval skvelý český výrobca Petr Semenec.

Timotej Zavacký
Foto: Timotej Zavacký počas nahrávania Vlakotúry po východe

Aké krajiny si so svojou gitarou doteraz navštívil a kam sa ešte chystáš? 

Doteraz to bolo iba v okolitých krajinách – či už súťažne, koncertne alebo v rámci konzultácií so svetovými profesormi. Najviac som cestoval hlavne po českých a slovenských mestách, ale bol som na festivaloch, napríklad, aj v Taliansku, Rakúsku, Francúzsku a dalších krajinách. Rok 2020 mal byť skvelý, keďže sa riešili koncerty aj v Kórei, na ktoré ma pozvali po úspešnom koncerte na Dvořákovom festivale. Ďalej to malo byť aj Peru, kde som kvôli korona kríze nemohol ísť. Ale pozvali ma, aby som si pre nich pripravil prednášku cez internet, a to sa aj uskutočnilo. Verím, že sa situácia zlepší a čoskoro odohrám koncerty v týchto krajinách a aj v mnohých ďalších. 

Máš svoju obľúbenú klasickú skladbu?

Aj napriek tomu, že často mením svoj repertoár, niektoré skladby hrávam na koncertoch stále. Je to, napríklad, skladba Manggha od môjho skvelého kamaráta Darragha O´Neilla z Írska. Túto skladbu som náhodne našiel, keď som mal 15 rokov. Spravil som k tomu nahrávku a s jej skladateľom sme boli často v kontakte. Pred dvomi rokmi ma, dokonca, navštívil na niekoľko dní v Prahe. Bolo to krásne a inšpiratívne stretnutie – a konečne som mu mohol zahrať túto skladbu (a aj mnoho ďalších) osobne. Dodnes s Darraghom spomíname na stretnutie plné hudby. 

Video: Timotej Zavacký: Manggha

Má klasická hudba v dnešnom uponáhľanom svete podľa teba svoje miesto?

Klasická hudba si stále nájde svojich poslucháčov – aj keď je to o dosť menej ako žánre, ktoré sa počúvajú v dnešnej dobe. Je to hudba hlavne pre náročnejších poslucháčov, ale na mnohých miestach, kde hrávam pravidelne, aj bežní ľudia vedia oceniť túto hudbu a pravidelne navštevujú moje koncerty. Je to ale, samozrejme, menej ocenené, aj keď je to jeden z najnáročnejších hudobných žánrov. Nie je to o zábave ako moderné hudobné štýly, ale skôr o prenesení nejakej hodnoty alebo myšlienky na emócie poslucháča.

“Korona” ti prekazila plány v roku 2020 a nevyzerá to ružovo ani teraz. Zrušil si koncerty v Kórei a mnoho ďalších. Ako prežívaš toto obdobie? 

Momentálne je veľmi ťažké sa nejako motivovať, keďže koncerty mi veľmi chýbajú a už sa neviem dočkať, kedy budem môcť znovu hrať pre ľudí. Aj tomto období sa však snažím pravidelne cvičiť a pripravovať program na koncerty, ktoré za nejakú dobu prídu. Popri cvičení sa venujem aj učiteľskému zamestnaniu. Stále sa snažím nejako motivovať, napríklad, online gitarovými súťažami ktoré prebiehajú. 

Timotej Zavacký prijal pozvanie na výlet v rámci môjho rozhlasového blogu Vlakotúra po východe. V jeho rodných Markušovciach sme navštívili Letohrádok Dardanely, kde sa nachádza jediná expozícia klávesových nástrojov na Slovensku. Zahrali sme si v koncertnej sále a vlakom sme sa vybrali do Spišských Vlách na miesto nazývané Zahura. Ak si chcete vypočuť záznam z nášho výletu, kliknite tu 🙂

Text, foto: Miroslava Vaníková

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

Website Built with WordPress.com.

Up ↑

%d blogerom sa páči toto: